Turistakalauz

Látnivalók a Kéktúra mentén: A Rákóczi-barlang

DSC03249

Ha cseppkőbarlang és Magyaroszág, akkor mindenkinek Aggtelek esetleg Jósvafő jut az eszébe, hiszen itt található az ország leghíresebb és legnagyobb ilyen jellegű képződménye, emellett e két településhez további három látogatható barlang is köthető a Baradlán kívül. Erre a térképre szeretném ráhelyezni a bódvarákói Rákóczi-barlangot, mint az Aggteleki Nemzeti Park 5. kevéssé ismert, de annál különlegesebb barlangját. 

Az Országos Kéktúra 2015-ben felújított vonala már érinti Bódvarákó és Bódvaszilas között az Esztramos hegy oldalában 160 m tszft. magassávan nyíló rövidebb barlangot. Mindkét települést elhagyva csak a kék jelzést kell követni. A barlang Bódvrákóhoz van közelebb, Bódvaszilastól egy régi vasúti sínpáron jutunk el a pénztár- és gyülekezőhelyül szolgáló kis házhoz ahonnan a túra indul. Innen párszáz métert kell csak gyalogolni a barlang be- és egyben kijártáig.

DSC03281

Az Esztramos hegy jellegzetesen elhordott teteje jól látható a Bódvaszilasi vasútállomásról

A barlang hossza 650 méter, függőleges mélysége pedig 79 m, aljában bányató található, amelyben napjainkban is aktív a barlangászok “felfedező tevékenysége”. A barlang hosszának csaknem felét víz borítja. Vaslétrákon történik a közlekedés. Az Aggteleki Nemzeti Park honlapján itt hozzáférhető egy barlangrajz (nem olyan ősemberes) is.  

Ami a barlang különlegessége a rendkívüli forma és színgazdagsága, különleges formájú cseppkövek (borsőcseppkő, szegfűkalcit, aragonit bokrok) alakultak itt ki, úgy is mondhatjuk, hogy ez a cseppkőbarlangok élelmiszerboltja, a legtöbb képződménynek élelmiszerre utaló neve is van:

DSC03248

Itt például a mennyezeten brokkoli és karfiolrózsák lógnak 

DSC03275

A nevezetes borsócseppkövek

DSC03265

Itt pedig jól kivehető egy szelet bacon 🙂

De van még csokiszökőkút, jégcsapretek vagy gyökér is és egyéb vad “beleképzések”. A barlang fokozottan védett, egyszerre csak kisebb 8-10 fős csoportokban látogatható. Nincs benne élet (semmilyen mikroszinten), és ezt igyekeznek is megtartani, hogy a cseppkövek elszíneződését ne okozza. 

A túra kb. 40-45 perc hosszúságú, a túrák indulási időpontja 9.00; 11.00; 13.00; 15.00, valamint április 1 – szeptember 30 között 16.00-kor is…elvileg. Én eredetileg úgy olvastam óránként vannak csoportok, így mi 10 után pár perccel értünk a bejárathoz. Nyilván hozzájátszott az is, hogy nem a turistaszezon közepén voltunk (március végén), de velünk nagyon kedvesek voltak érkezés után felkísértek a barlangba, nem kellett várnunk 11-ig.  Mivel csak kiscsoportban lehet látogatni a frekventáltabb nyári időszakban érdemes előre érdeklődni ne ott érjen meglepetés (a jegypénztár az alábbi számon érhető el: (36) 48-350-011). A jegy ára 3000 Ft, viszont vannak mindenféle kedvezmények diák, nyugdíjas, családi, csoportos, de ha másik barlangban pl. Baradlában már voltunk két napon belül és felmutatjuk a jegyet az szintén kedvezményes 1800 Ft-os jegyárra jogosít. 

A barlang 6. szintje egyébként magtár, különböző fajták magjainak gyűjteményét tárolják itt. Erről bővebben a Bódvaszilason található MagtArt interaktív kiállításon lehet megtudni. Ezt a régi bódvaszilasi Eszterházy kúria magtárolóként szolgáló épületében alakították ki uniós forrásból. Gyerekeknek nagyon klassz kis interaktív játékok találhatók ott és ingyenesen látogatható. 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!