Hollóháza – a Kéktúra, kezdő vagy opcionálisan végpontja. Az OKT 27. Hollóháza és a Sátoraljaújhely fölötti Bányi-nyereg (újabban Nagy-Nyugodó nyereg) közötti szakasza két nap alatt – Füzéri várlátogatással is – kellemesen bejárható.
Nem terveztem a Kéktúra szakaszaihoz hosszas leírást, arra ott a Cartographia-s útikalauz 🙂 Pár hasznos információ, képek, benyomások….nagyjából ez a tervem.
A 27. szakasz: Hollóháza – Nagy Nyugodó nyereg (Sátoraljaújhely fölött), korábban a szakasz a Bányi-nyeregig tartott, az igazolófüzetben még ott a pecsételőpont, az OKT megújításával ez az egyik lényeges változás.
Szóval Hollóháza. A község központjában kb. eltéveszthetetlen az emlékmű, az óriási kéktúra jelvénnyel és az eredeti Kéktúra útvonal plakettjével…hát igen az még 1100 km volt.
Az emlékműtől látótávolságra a vendéglátóipati egység, ahol rögtön meg is kaphatjuk az első bélyegzőnket.
A 27. szakasz hossza a régi igazolófüzet szerint 42,9 km (de az még a Bányi nyeregig mért), a Kéktúra honlapja alapján 46,4 km, a Kéktúr mentén kihelyezett plakát tanulsága szerint 45,15 km. Az utóbbi talán a legápdétebb, mindenesetre tényleg kényelmesen letudható 2 nap alatt. Ebbe a szakaszba bővel belefér az autós közlekedés…mármint a lakóhelyünktől :).
Az egyik lehetséges alternatíva Füzérkomlós, mint szálláshely mi is a Fehér Szikla Vadászházban szálltunk meg. A reggelire azért érdemes felkészülni, igazi házias tepertő, kolbász, véres hurka, szalonna…nekem éhgyomorra kb. látni is elég volt, de hát ez is hozzá tartozik a “kékezéshez” 🙂 Emellett a házigazda igen kedves volt, mert megtudta, hogy a Kéktúrát tervezzük, így első nap megspórolta nekünk a közlekedés költségeit és elvitt Hollóházáig. Egyébként a Kék is ott halad el a szállás mellett, így ha véletlenül ottmaradt volna valami útközben is lehet kivételesen pótolni.
A szakasz egy darabig a szlovák-magyar határon halad (amit szép piros határkövek jeleznek) egészen a Nagy-Milicet a Zempléni-hegység legmagasabb pontját jelző oszlopig, ami elvileg ezek szerint Szlovákiában van, mert a határkő előtte található…?…
Füzér a következő állomás, ahol érdemes felsétálni a várba (nem csak elmenni mellette, bár kétségkívül távolról is szép látvány), márcsak azért is, mert pazar a panoráma a környékre. Mi még a felújítás alatt voltunk benne, mára megnyitotta újra a kapuit. A községben a református templom mellett fog pontosan elvinni a Kék. A kapura ki van írva, hogy melyik házban lehet elkérni a kulcsot, érdemes azt a 10 percet rászánni, mert a templomnak igazán különleges festett kazettás mennyezete van. A bélygző a faluban kicsit lentebb egy főtér-szerűségen található a Vár Büfében. Nekünk nem volt teljesen egyértelmű, de azóta lehet, hogy jobban ki van jelölve.
A nap végére egészen Bózsváig jutottunk. Ha itt nem is érjük el a volánt, kb. 2,5-3 km Pálháza gyalog az autóút mellett, ott rendszeresen jár a busz Hollóháza irányába, legfeljebb a környező falvak panorámájával kapunk egy kis levezető kanyargást a nap végére….a Zemplén határozottan szép naplementében.
A második nap a kocsit letettük Bózsván és innen gyalogoltunk a Sátoraljaújhely feletti Bányi-nyeregig a “hutákon” (Kishuta, Nagyhuta, Vágáshuta). Innen rövid sétával kb. 15 elérjük Rudabányácskát, ahonnan szintén viszonylagos rendszerességgel közlekednek buszok Sátoraljaújhely, illetve a már említett Pálháza-Hollóháza vonalon. Vagy elsétálhatunk további kb. egy óra alatt a Nagy-Nyugodóig, ahonnan Sátoraljaújhely gyalog is megközelíthető kisebb letérővel.
Összességében egy kellemes bevezető szakasz kilométerben és szervezésben sem igényel nagy extrát.
Kommentek