Turistakalauz

Országos Kéktúra 27. szakasz – Zempléni-hegység

DSC01785Hollóháza – a Kéktúra, kezdő vagy opcionálisan végpontja. Az OKT 27. Hollóháza és a Sátoraljaújhely fölötti Bányi-nyereg (újabban Nagy-Nyugodó nyereg) közötti szakasza két nap alatt – Füzéri várlátogatással is – kellemesen bejárható.

Nem terveztem a Kéktúra szakaszaihoz hosszas leírást, arra ott a Cartographia-s útikalauz 🙂 Pár hasznos információ, képek, benyomások….nagyjából ez a tervem. 

A 27. szakasz: Hollóháza – Nagy Nyugodó nyereg (Sátoraljaújhely fölött), korábban a szakasz a Bányi-nyeregig tartott, az igazolófüzetben még ott a pecsételőpont, az OKT megújításával ez az egyik lényeges változás. 

Szóval Hollóháza. A község központjában kb. eltéveszthetetlen az emlékmű, az óriási kéktúra jelvénnyel és az eredeti Kéktúra útvonal plakettjével…hát igen az még 1100 km volt.

DSC01789 Az emlékműtől látótávolságra a vendéglátóipati egység, ahol rögtön meg is kaphatjuk az első bélyegzőnket. 

A 27. szakasz hossza a régi igazolófüzet szerint 42,9 km (de az még a Bányi nyeregig mért), a Kéktúra honlapja alapján 46,4 km, a Kéktúr mentén kihelyezett plakát tanulsága szerint 45,15 km. Az utóbbi talán a legápdétebb, mindenesetre tényleg kényelmesen letudható 2 nap alatt. Ebbe a szakaszba bővel belefér az autós közlekedés…mármint a lakóhelyünktől :).

Az egyik lehetséges alternatíva Füzérkomlós, mint szálláshely mi is a Fehér Szikla Vadászházban szálltunk meg. A reggelire azért érdemes felkészülni, igazi házias tepertő, kolbász, véres hurka, szalonna…nekem éhgyomorra kb. látni is elég volt, de hát ez is hozzá tartozik a “kékezéshez” 🙂 Emellett a házigazda igen kedves volt, mert megtudta, hogy a Kéktúrát tervezzük, így első nap megspórolta nekünk a közlekedés költségeit és elvitt Hollóházáig. Egyébként a Kék is ott halad el a szállás mellett, így ha véletlenül ottmaradt volna valami útközben is lehet kivételesen pótolni.

A szakasz egyDSC01816 darabig a szlovák-magyar határon halad (amit szép piros határkövek jeleznek) egészen a Nagy-Milicet a Zempléni-hegység legmagasabb pontját jelző oszlopig, ami elvileg ezek szerint Szlovákiában van, mert a határkő előtte található…?…

Füzér a következő állomás, ahol érdemes felsétálni a várba (nem csak elmenni mellette, bár kétségkívül távolról is szép látvány), márcsak azért is, mert pazar a panoráma a környékre. Mi még a felújítás alatt voltunk benne, mára megnyitotta újra a kapuit. A községben a református templom mellett fog pontosan elvinni a Kék. A kapura ki van írva, hogy melyik házban lehet elkérni a kulcsot, érdemes azt a 10 percet rászánni, mert a templomnak igazán különleges festett kazettás mennyezete van. A bélygző a faluban kicsit lentebb egy főtér-szerűségen található a Vár Büfében. Nekünk nem volt teljesen egyértelmű, de azóta lehet, hogy jobban ki van jelölve.

A nap végére egészen Bózsváig jutottunk. Ha itt nem is érjük el a volánt, kb. 2,5-3 km Pálháza gyalog az autóút mellett, ott rendszeresen jár a busz Hollóháza irányába, legfeljebb a környező falvak panorámájával kapunk egy kis levezető kanyargást a nap végére….a Zemplén határozottan szép naplementében. 

A második nap a kocsit letettük Bózsván és innen gyalogoltunk a Sátoraljaújhely feletti Bányi-nyeregig a “hutákon” (Kishuta, Nagyhuta, Vágáshuta). Innen rövid sétával kb. 15 elérjük Rudabányácskát, ahonnan szintén viszonylagos rendszerességgel közlekednek buszok Sátoraljaújhely, illetve a már említett Pálháza-Hollóháza vonalon. Vagy elsétálhatunk további kb. egy óra alatt a Nagy-Nyugodóig, ahonnan Sátoraljaújhely gyalog is megközelíthető kisebb letérővel. 

Összességében egy kellemes bevezető szakasz kilométerben és szervezésben sem igényel nagy extrát. 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!