Zakopane második számú hegye. A csúcsán lévő kereszt már a városból is jól látható. Onnan nézve nehezen hihető el, hogy egy jó három és fél óra elteltével a csúcskereszt alatt állhatunk. Kis kitérő után a Magas-Tátra főgerince felé pedig ismét egy kellemes egész napos túra kerekedik ki.
A Magas-Tátra számomra mindig egyenlő a bőség zavarával. Órákig képes vagyok a térkép felett ülni, az útvonalakat tervezgetni, a hosszait számolgatni, aztán újratervezni. Ha már Zakopanéban vagyok a Gáspár-csúcs után a mindenképpen szerettem volna útba ejteni a Giewontot is.
A túra útvonala:
A körtúra kiindulópontja a Zakopanéból kifelé (Kiry, Widow irányába) vezető 958-as út mentén elhelyezkedő parkoló. A parkoló egy benzinkutat elhagyva található ott, ahol az erdősáv találkozik az úttal. Egy sorompó látszik az útról először, majd ott bal felé lekanyarodva található a parkolásra kijelölt hely. Innen indul a sárga és a kék jelzés a Kis-réti-völgy (Dolina Małej Łaky) irányába.
A túránk adatai:
A körtúra az alábbi jelzéseken vezet végig:
A túra útvonala a térkép alapján:
1.Túra a Giewontra
Az túra egy amolyan közepes nehézségű emelkedővel indul, mintegy bemelegítőként. A magunkra vett pulcsik (kabátok?), valahol itt kezdenek eltűnni rólunk. Ha tudjunk, hogy emelkedős részen fogunk túrázni, érdemes úgy öltözni, hogy induláskor kicsit fázzunk, ez az érzés pár perc alatt el fog múlni úgyis. Visszafelé útra persze nem árt egy plusz réteg a hátizsákban. Egy ideig együtt halad a kék és a sárga jelzés, majd miután elválnak egymástól (mi a sárgát követtük) egy kis rétre értün ki. Innen két lehetőségünk van: vagy követjük a sárga jelzésű utat és azon csatlakozunk fel a nyeregre, amelyen a Giewont felé tartó kék jelzásű út halad, vagy a fekete, majd a piros jelzésű turistautat válaszjuk. A kettő időben nagyjából megegyezik, a különbség annyi, hogy a sárga út, szinte végig a völgyben halad, majd meredeken emelkedik fel a gerincre, míg a másik útvonalon az emelkedés fokozatos, nagyjából egyenletes. A nyeregre kiérve ismét csodaszép a panoráma: rálátni a Gáspár-csúcsra, a Magas-Tátra főgerincére, a Sas-út és a másik oldalon a Liptói-Tátra csúcsainak irányába. Egy rövid, felfelé vezető úton jutunk fel a Giewontra, az út végén láncok segítik a haladást, a kövek sok helyen csúszósak. De semmiféle extra tudást nem igényel a csúcskeresztig történő felkapaszkodás.
2.A Giewonttól a Konrád-púpig
A Konrád-púp (Kondracka Kopa) elnevezés meglehetősen humorosnak tűnhet, annak fényében, hogy egy 2004 m magas valamit „púp”-nak nevezzenek el. Összehasonlításként, nem tudom a pl. hazai magaslatokat milyen jelzővel illetnék (Kékes-halom?). A „kopa” egyébként hágót takar, ami azért már közelebb áll a valósághoz. A Magas-Tátra térképének remek tulajdonsága, hogy számtalan az egyszeri halandó számára kiejthetetlen, vagy legalábbis megjegyezhetetlen lengyel, illetve szlovák elnevezést takar. Szinte valamennyinek van magyar neve, a magam részéről Nagy Árpád: 250 tátrai túra című turistakalauzában szereplő magyar neveket szeretném használni, a térképeken szereplő nevek egyidejű megjelölése mellett. A szerző részére ezúton is minden tiszteletem, úgy gondolom az összes tátrák legnagyobb magyar ismerőjéről van szó, aki részletes túraleírásaival, térképeivel, elnevezéseivel és az alábbi honlapon található hasznos tanácsaival, információival segíti a Magas-Tátrába utazók többségét. Szóval a Konrád-(hágó)púp a Magas-Tátra főgerincén található. Miután leereszkedtünk a Giewont keresztjétől a kék jelzésű úton, újra a sárga jelzést követve kapaszkodhatunk fel a 2004 m-es magasságba. Innen már jól látszódik az a szerpentinszerű út, amely levezet minket a völgybe.
3. Ereszkedés a Palánkos-völgybe
A Konrád púptól kezdődik a nagy ereszkedés első szakasza. Egy darabig a gerincen haladunk majd gyorsan rácsatlakozunk a zöld jelzésű turistaút-szerpentinre. Innen egy több, mint egy órányi intenzív, mondhatni combos ereszkedés vár ránk, egészen a Kondratowa menedékházig (2004 m-ről 1333 m-es magasságig gyaloglunk lefelé). Itt érdemes megpihenni, mert bár a szintek nagy részét megtettük, a parkolóig még több, mint 3 órányi út vár ránk. A menedékháztól a kék jelzésű utat követjük, még mindig kissé ereszkedve, majd a Gorsky Hotel mellett áttérünk a fekete csíkra. Innentől egy erdei úton nélhol fel, néhol pedig lefelé vezt az ösvény, nagyjából egy szintben haladunk, 1200-1300 méteres magasságban. Utunk a Giewont alatt vezet el, így még egyszer közelebbről is láthatjuk. Csaknem két óra elteltével elérjük a jelzésen a Palánkos réten álló házat. A mosdó itt kizárólag 2 pln ellenében használható. A menedékházak többségében ha fizetős is, becsületkassza alapon működik. A háztól a patakvölgyben sétlhatunk le egy kb. fél óra alatt a torkolatig, ahol ugyancsak található egy parkoló. Innen az erdős rész szélén húzódó, kerékpárútként is funkcionáló erdei úton juthatunk vissza a parkolóba, ahonnan reggel indultunk.
Összességében ez a túra, amolyan kedvcsináló inkább, vagy levezető. Jó alap az egész napos túrázás kipróbálására. Épp csak bele lehet kóstolni vele a Magas-Tátra magasabb, „bentebb fekvő” részeibe. Bár bőven van benne szintkülönbség, a hosszabb, de könnyebb túrák közé sorolnám.